CHRONOLÓGIA ŽIVOTA

11.5.1899

Lipótovi a Clotilde Schalkház sa narodila Sára Clotilde ako druhé z troch detí (jeden syn a dve dcéry). Otec rodiny zomrel v roku 1901.

11.6.1899

Sára bola pokrstená v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Bola dieťaťom s pevnou vôľou, veselou povahou, rozhodným vystupovaním a niekedy sa prejavovala chlapčenským temperamentom.

6.6.1917
Na Učiteľskom inštitúte sestier Uršulínok v Košiciach získala učiteľský diplom a tým aj oprávnenie vyučovať na základných školách v maďarskom jazyku. Ako učiteľka pôsobila jeden rok.
1919

Začala prispievať do rôznych maďarských periodík v Československu. V tom istom roku dostala novinársky preukaz. V denníku "Večerný kuriér" (Večerník) sa podpisovala pseudonymom Siphax. Živo sa zapájala do verejného života svojho rodného mesta, pohotovo reagovala na udalosti vo svojich fejtónoch a novelách.

1920

Jeden rok navštevovala kníhviazačský kurz v dielni pána Pintéra na rohu Šrobárovej ulice v Košiciach.

1921-1925

Po absolvovaní kníhviazačskej odbornej skúšky 4 roky pracovala v dielni svojho majstra.

1922-1923

Niekoľko mesiacov bola zasnúbená. V jej srdci sa však ozýval vnútorný pozývajúci hlas. Boj o povolanie trval v Sárinom živote 10 rokov.

1926

Vyšiel jej prvý zväzok noviel pod názvom "Čierna fujara". Táto práca okrem pozitívnej literárnej kritiky bola ocenená "Kazinczyho spoločnosťou na Slovensku" s odmenou 500 korún. Jej meno nadobúdalo čoraz väčšiu vážnosť v živote slovenskej inteligencie. "Samostatnosť, cigarety, kaviareň, túlanie sa, rýchla večera v malom hostinci, cigánska hudba.." Takto Sára opisuje svoj vtedajší život.

1927

V Košiciach začala pôsobiť Spoločnosť sociálnych sestier, ktorej prvou činnosťou bolo organizovanie sociálnych kurzov. Na jednom z nich sa zúčastnila aj Sára a tak čoraz bližšie spoznávala duchovnosť a poslanie sociálnych sestier. To ju viac utvrdzovalo v duchovnom povolaní.

1928

Sára požiadala o prijatie do Spoločnosti sociálnych sestier. Zároveň však uznála, že sa musí zmeniť aj za cenu ťažkých bojov. Za krátky čas si odvykla od fajčenia a "voľnosti", ktorú jej ponúkal novinársky život, aby tak mohla vykročiť na cestu vnútornej slobody.

1929

Sára bola prijatá do Spoločnosti sociálnych sestier.

1930

Na Turíce složila prvé sľuby.

Jej mottom bolo jediné slovo: Alleluja!

Nasledujúce 2 roky pôsobila v Košiciach.

1932

Ďalšie 2 roky pôsobila v Komárne, kde mala množstvo práce. Organizovala tu charitu, viedla kuchyňu pre deti a vyučovala náboženstvo 26 hodín týždenne v 13 triedach.

Popri tom redigovala časopis Katolícka žena, viedla obchod s náboženskými predmetmi a bola zodpovedná za útulok pre núdznych.

1934

Úplne vyčerpaná sa vrátila do Košíc, a keďže jej duševnú únavu posúdili ako nedostatok povolania, v tomto roku nemohla zložiť večné sľuby. Sára si v tomto období prechádzala náročnou skúškou, no duševné trýzne v nej utvrdzovali dozrievajúcu milosť najvnútornejšieho a ustavičného spoločenstva s Božským snúbencom.

1934-1937

V spolupráci s Lujzou Eszterházy organizovala Spolok katolíckych žien a bola celoštátnou vedúcou organizácie tohto združenia. Bola v neustálom styku s 80 vedúcimi tohto združenia, organizovala kurzy po Slovensku i v Podkarpatskej Rusi, prednášala na rôznych schôdzkach katolíckych dievčat a žien.

1937

Maďarskí benediktíni v Brazílii požiadali sociálne sestry o misijnú činnosť, o ktorú mala Sára záujem. Najskôr sa však musela stať maďarskou občiankou a tak definitívne opustila Košice a prišla do Budapešti. Avšak neskôr, pre udalosti II. svetovej vojny nemohla na misie vycestovať. Neskôr si svoje pôvodom nemecké priezvisko Schalkház nechala pomaďarčiť na Salkaházi.

1938-1939

Pracovala v Celoštátnom zväze katolíckych žien v domácnosti a neskôr sa venovala pracovníčkam v domácnosti (slúžkam) v tzv. krúžkoch ZITA. Stala sa sociálnou referentkou okresov Moldava, Košice, Técsö a Rahó a vyučovala v Katolíckom ženskom sociálnom kurze.

1940

Sestra Sára na Turíce zložila večné sľuby. Jej nové motto bolo: Alleluja! Ecce ego, mitte me! (Aleluja! Hľa, tu som, pošli mňa!)

1941

Zatiaľ čo krajinu zaplavovala nacistická nákaza, proti ktorej sestry všemožne bojovali, stále silnejšie v nej horela túžba, aby mohla obetovať svoj život pre prípad, ak by nastala doba prenasledovania Cirkvi, Spoločnosti a sestier. 

1943

Dostala na to súhlas a tak v úplnej tajnosti v prítomnosti generálnej predstavenej a jej asistentky, vykonala úkon obetovania v kaplnke Ducha Svätého v materskom dome v Budapešti.

27.12.1944

Maďarskí nacisti, tzv. "nyilasi" pátrajúci po Židoch obkľúčili Robotnícky ženský domov na ulici Bokréta v Budapešti, ktorý spravovala sestra Sára, kde spolu so sestrami ukrývali Židov a vybavovali im falošné doklady. Hoci sa Sára mohla zachrániť, neurobila to a tak ju v ten večer ju spolu s ďalšími osobami odviedli a vyzlečenú donaha odstrelili do ľadového Dunaja. Pán tak prijal obetu jej života a jej martýrium sa naplnilo.

17.9.2006









Za blahoslavenú pannu a mučenicu, ju v Budapešti pred Bazilikou sv. Štefana vyhlásil​ kardinál Péter Erdö, poverený pápežom Benediktom XVI.

Sisters of Social Service

WebDesign: Veronika Jurčíková

Spoločnosť Sociálnych Sestier